Прилагођена претрага

Najveca ponuda automobila


Gas skuplji gotovo 60 posto

15.10.2008 | Autor admin | Tema: Naslov | · Citano: 287 · Danas: 10

15.10.2008 - Prirodni gas u Srbiji od danas je skuplji gotovo 60 posto, a izvršni direktor za komercijalne poslove JP „Srbijagas“ Dragan Vučur istakao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare da je povećanje cene izazvano kretanjem cene nafte i naftnih derivata na svetskom tržištu u poslednjih devet meseci, visinom transportnih troškova kroz Mađarsku i promenom kursa dolara.. - Prilikom utvrđivanja cene od 18,96 dinara za domaćinstva koja važi od maja prošle godine 1.000 kubnih metara prirodnog gasa koštalo je 248 dolara, a sada je više od 500, što je za 100 odsto skuplje, dok je cena za daljinske sisteme grejanja od poslednje promene, u martu ove godine, kada je 1.000 kubika koštalo 338 dolara, do sada veća za 47,78 odsto, te je cena gasa za ove korisnike bila niža od one koja se plaćala na srpsko-mađarskoj granici - rekao je Vučur. - Takođe, uz ovu promenu cene počinje i primena tarifnog sistema za obračun prirodnog gasa za tarifne kupce.

Po njegovim rečima sada će domaćinstva kojima prirodni gas distribuira JP „Srbijagas“ koštati oko 34 dinara, dok je cena prirodnog gasa za druge distributere oko 29 dinara. Cena kubnog metara prirodnog gasa za daljinske sisteme grejanja, u zavisnosti od pritiska na mestu isporuke, biće 31,41 dinar (pritisak od 6 do 16 bara), i 29,66 dinara (pritisak iznad 16 bara). I dok je za ove kategorije korisnika cena gasa viša, nešto manje nego do sada ovaj energent plaćaće industrija, dakle kupci na pritisku manjem od 6 bara, te će ih kubik, umesto dosadašnjih 34,31 dinar koštati oko 33 dinara. Na ove cene treba dodati još nekoliko dinara, jer ni u jednu nije uračunat porez na dodatu vrednost od 8 odsto.

Nova cena prirodnog gasa za sve korisnike u Srbiji važi od danas, a ovaj energent najviše je poskupeo za domaćinstva, individualne potrošače prirodnog gasa - za oko 60 odsto. Ipak, koliko će kubik plaćati ovi korisnici za sada se još uvek ne može precizno reći jer distributeri čekaju da iz JP „Srbijagas“ stigne zvanično obaveštenje u kojem će biti i nova cena koju će oni plaćati ovom preduzeću. Tek potom će se znati precizni iznosi, ali se i sada može reći da će kubik prirodnog gasa u Vojvodini koštati od oko 36 dinara pa i do 43 dinara.

Nova cena prirodnog gasa za distributere, kako je juče rečeno na konfernciji za novinare u JP „Srbijagas“ biće oko 29 dinara, dok će ovo preduzeće, u mestima gde je distributer, kubik, bez poreza na dodatu vrednost, naplaćivati oko 34 dinara. Ako se ovom iznosu doda PDV od 8 odsto, onda se dolazi do cifre od oko 36,70 dinara, a to, na osnovu dosadašnjih cena prirodnog gasa govori da bi ta cena trebala da bude i najpovoljnija cena kubika jer su dosad individualni potrošači prirodnog gasa kojima ga je distribuirao JP „Srbijagas“ imali najnižu cenu.

Naime, uz dosada važeću cenu od 18,96 dinara potrošači JP „Srbijagas“ kubik su, uz uračunat PDV plaćali 22,97 dinara. Budući da je cena prirodnog gasa u Vojvodini neujednačena i da se razlikuje za nekoliko dinara ( po do sada važećim cenama kubik je u nekim mestima koštao i oko 28 dinara) sasvim je izvesno da će se tako nešto ponoviti te će kubik u mnogim mestima premašiti 40 dinara.
Uz ovu promenu cene prirodnog gasa počeo je da se primenjuje i tarifni sistem u gasnom sektoru, a uskoro se očekuje da i distributeri svoje cene utvrđuju na taj način, što bi trebalo da dovede do ujednačavanja cene prirodnog gasa.

Povećanje cene prirodnog gasa uznemirilo je sve individualne potrošače kojih je najviše u Vojvodini. Nezadovoljstvo je veliko i preovlađuje strah da se potrošeno neće moći platiti, a da nema dovoljno vremena da se u nastupajućoj grejnoj sezoni koristi drugi energent.
Distributeri uglavnom očekuju zvanično obaveštenje od JP „Srbijagas“ o promeni cene gasa, a najviše je onih koji su se odlučili da krenu u očitavanje brojila, te će potrošači za ovaj mesec dobiti dva računa. Takođe, distributeri očekuju da će cena koju će naplaćivati svojim korisnicima biti uvećana za isti procenat za koliko JP „Srbijagas“ poveća svoju cenu.

Brojila se već očitavaju u gotovo svim mestima u Vojvodini, a novu cenu malo ko zna. Međutim, direktor vršačkog distrubitera DP “Drugi oktobar” LJubisav Šljivić, ocenio je da je i stara cena prirodnog gasa bila previsoka, a da novu “niko normalan ne može da plati“ te da će najverovatnije cena kubika gasa u Vršcu biti oko 43 dinara. Preko 40 dinara po kubnom metru prirodni gas najverovatnije će plaćati potrošači u Zrenjaninu i Kanjiži, a tehnički direktor „Somobor gasa“ Jovan Zelić procenjuje da bi kubik, bez PDV-a mogao do košta oko 36 dinara. Kada se doda i ta stavka u Somboru bi cena kubika prirodnog gasa mogla biti oko 39 dinara, te nije daleko od istine reći da će kubik u gotovo celoj Vojvodini biti blizu cifre od 40 dinara.

Individualni potrošači prirodnog gasa su i račune za utrošeni prirodni gas u prošloj zimskoj sezoni teško plaćali, dugovanja su velika, a sada su, zbog najave da će biti isključenja, građani pošli put šaltera za naplatu. Tim više je odgovor na pitanje kako će se stanovi grejati ove zime i kako će se računi plaćati zaista teško predvideti. Treba reći i da su visoke cene prirodnog gasa, već prošle godine, dovele do stagnacije, ili čak pada broja korisnika u mnogim mestima. Tako je u selima u Sremu prestalo širenje gasne mreže, u Vrbasu je već prošle godine potrošnja smanjena na minimum, a slično je i u drugim mestima.

Uz nove cene kubnog metra prirodnog gasa, iako ne potpuno precizne, grejanje stana od oko 60 kvadratnih metara i prosečnu potrošnju od oko 300 kubnih metara prosečan mesečni račun, uz cenu kubika od 40 dinara, biće 12.000 dinara. Za korisnike kojima gas distribuira JP „Srbijagas“ mesečni račun mogao bi biti oko 11.000 dinara, a ako se obistini predviđanje iz Vršca, u ovom mestu mesečno će se samo za grejanje plaćati oko 13.000 dinara.

Reč je zaista o visokim ciframa, koje veći deo potrošača prirodnog gasa neće moći da plati. Ipak, pošto se moraju grejati mogu izabrati dva puta - prelazak na druge energente i grejati se a ne plaćati. Prelazak na druge energente najlakše će biti potrošačima u selima, u Sremu se već sada spremaju za korišćenje drva, uglja, čoke i piljevine, a sigurno je da će tako biti i u drugim mestima.

Takođe, biće i mnogo onih koji će kombinovati energente, te se s velikom sigurnošću može reći da će ove zime značajno porasti i potrošnja struje, što naravno, nije dobro ni za energetski bilanas, ni elektorenergetski sistem, ali ni za novčanike jer prelazak u crvenu zonu drastično poskupljuje kilovat.
Ima i mnogo potrošača koji jednostavno nemaju alternativu i ne mogu da se preorijentišu na drugi energent pa će koristiti prirodni gas. Neko onoliko koliko može da plati, neko više. Dakle, stanovi će biti polutopli ili poluhladni, grejaće se samo kad se mora i koliko mora, i/ili će se trošiti više nego što se može platiti, pa će krenuti isključenja. (Izvor: Dnevnik online)


Izvor:

Share/Save/Bookmark


Slične teme na Bilbord online:

    None Found


Ostavite komentar

Bilbord Online i Bilbord mali oglasi

Bilbord online prikupljava najnovije vesti raznih medija i izvora. Bilbord mali oglasi nudi mogućnost da besplatno postavite Vaše oglase. Bilbord hostuje kod YuWeb Hosting Srbija, dizajn i administracija vrši Webagencija Top-Promote u Bečeju.